• Návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu

• Po úspešnom zvládnutí a výhre v projekte Euroscola 2019, sme sa dňa 30. januára 2019, v zložení 24 žiakov z tried Septima, 3.C. a 2.C vybrali do Štrasburgu. Cesta dlhá viac ako tisíc kilometrov bola síce náročná, ale s dobrou náladou nám ubehla pomerne rýchlo. Po príjazde do Francúzska sme sa ubytovali v hoteli, dojedli posledné zásoby jedla a s chuťou sa vrhli do postele.

Nasledujúci deň, po raňajkách už naša cesta smerovala priamo do Európskeho parlamentu. Po bezpečnostných kontrolách a malom občerstvení nás usadili priamo do pléna s ostatnými študentami z 24 krajín Európskej únie. Zamestnanci parlamentu nám ukázali, ako funguje systém hlasovania, ktorý sme si sami mohli vyskúšať na rôznych otázkach. Ako napríklad, či naša škola svojim študentom poskytuje dostatok informácií ohľadom Európskej únie a diania v nej. Výsledky hlasovania nás prekvapili, pretože množstvo študentov odpovedalo kladne, ba dokonca sme sa neskôr dozvedeli, že na ich školách prebiehajú rôzne krúžky a diskusie so zameraním na Európsku úniu. Takéto aktivity by sme v budúcnosti radi privítali aj na našej škole, pretože sme pocítili našu nedostatočnú informovanosť o tejto téme.

Následne sme absolvovali videokonferenciu s európskym poslancom Dennisom Radtkem, zastupujúcim Nemecko, počas ktorej sme mali možnosť sa ho opýtať na rôzne otázky. Mladých zaujímali najmä otázky týkajúce Brexitu, ale aj  starnutia obyvateľstva v Európe, či nízka účasť voličov v minulých eurovoľbách. Po konferencií zástupcovia každého štátu prezentovali svoje krajiny. Slovensko zastupovali naše žiačky Soňa s Julkou zo Septimy, ktoré rozprávali  o zaujímavostiach našej krajiny, ale aj o tom, ako naplno využívame možnosti, ktoré Európska únia ponúka.

Po prezentáciách nás čakal obed, po ktorom nasledovala hra Eurogame, v ktorej si každý vybral 4 partnerov z rôznych krajín a spolu riešili 20 otázok týkajúcich sa Európskej únie. Hra bolo spestrená tým, že každá otázka bola v jazyku iného členského štátu a tak sme si museli všetci  vzájomne pomáhať.

Potom sme sa pripojili ku už vopred vybraným 6 výborom  s  tematickými zameraniami, ako migrácia a integrácia, ľudské práva a bezpečnosť, nezamestnanosť mladých v Európe, životné prostredie a obnoviteľné zdroje, eurovoľby 2019 a budúcnosť Európy. Tam sme už jednotlivo diskutovali o daných problémoch v každom členskom štáte a našim spoločným cieľom bolo vypracovať záver diskusie  ako takzvané stanovisko, ktoré bolo následne prednesené pred všetkými výbormi v pléne, kdekaždý mal možnosť vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas pomocou elektronického hlasovania  a opýtať sa na prípadné nejasnosti.

Na záver celého dňa bolo finále hry Eurogame, ktorého sa zúčastnila aj naša žiačka Viktória z 2.C. Bol to veľký úspech, keďže sme sa tam zišli v pošte okolo 600 študentov. Ďalej nasledovala hymna Európskej únie a ceremónia s vlajkonosičmi na znak jednoty a súdržnosti krajín EU.

Na ďalší deň sme si pozreli historické centrum mesta Štrasburg, naobedovali sme sa a vyrazili k našej ďalšej zastávke, ktorou bola Praha. Noc sme strávili v luxusnom pražskom hoteli, z ktorého máme všetci skvelé zážitky. Ráno nás už čakala pani sprievodkyňa, ktorá nám poukazovala najnavštevovanejšie pamiatky tohto mesta. Na záver sme trochu prevetrali obchodné centrum a vydali sa na cestu domov.

Z výletu si odnášame  dobré pocity, rozšírenie vedomostí a hlavne skvelú skúsenosť,  aj napriek tomu, že niektorí z nás pocítili akúsi zaostalosť voči študentom z popredných európskych krajín. Možno aj toto by mohlo byť inšpiráciou nášho záujmu o budúcnosť „našej Európy“,  budúcnosť postavenia nášho malebného  Slovenska v tomto ohromnom celku.

A na záver, obrovská vďaka patrí pánovi riaditeľovi, za to, že nás uvoľnil z vyučovania, a v neposlednom rade pani profesorkám Dobisovej a Števuliakovej, že túto cestu podstúpili s nami a postarali sa o všetko potrebné. ĎAKUJEME!

Simona Gažovičová a Emma Hrubošová, Septima