• V súlade s dokumentom Sprievodca školským rokom 2023/2024 sa marcový (riadny a opravný) termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (EČ a PFIČ MS) v školskom roku 2023/2024 uskutoční v dňoch:

• 12. marec 2024 (utorok) – slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra,
          • 13. marec 2024 (streda) – anglický, francúzsky, nemecký, ruský, španielsky, taliansky jazyk,
          • 14. marec 2024 (štvrtok) – matematika,

Aprílový (náhradný) termín EČ a PFIČ MS sa uskutoční 9. až 12. apríla 2024.

Septembrový (opravný a náhradný) termín EČ a PFIČ MS sa uskutoční 3. až 6. septembra 2024.

Organizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole v znení neskorších predpisov. EČ MS a PFIČ MS zabezpečuje NIVaM.

Externá časť maturitnej skúšky a písomná forma internej časti maturitnej skúšky z predmetov sa vykonávajú po ukončení prvého polroka štvrtého ročníka štúdia (4RG) alebo po ukončení prvého polroka ôsmeho ročníka štúdia (8RG), alebo po ukončení prvého polroka piateho ročníka štúdia (5RG).

Maturitná skúška v gymnáziu sa skladá zo štyroch predmetov.

Predmetmi maturitnej skúšky v gymnáziu sú:

a) slovenský jazyk a literatúra,

b) povinný predmet zo skupiny predmetov cudzí jazyk (úroveň B2 pre 4 a 8RG, úroveň C1 pre bilingválne gymnázium),

c) dva voliteľné predmety.

Jedným voliteľným predmetom je vyučovací predmet, v ktorom mal žiak súčet týždenných hodinových dotácií počas štúdia v gymnáziu najmenej šesť vyučovacích hodín. V súčte týždenných hodinových dotácií sa zohľadňuje aj hodinová dotácia zo seminára alebo z cvičení rovnakého zamerania.

Maturitnú skúšku možno dobrovoľne vykonať aj z ďalších predmetov uvedených v I. časti prílohy č. 2, ak sú súčasťou príslušného vzdelávacieho programu.

Ústna forma internej časti maturitnej skúšky z predmetov sa vykonáva po ukončení príslušného ročníka štúdia.

Podrobnejšie informácie si môžete prečítať v dokumente MATURITA 2024 - Základné informácie