• Úspech našich detí na OK Hviezdoslavov Kubín

• 31. 3. 2022
          • Dňa 28. marca 2022 sa konalo okresné kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín na Základnej škole Štefana Šmálika v Tvrdošíne. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci. V tvrdej konkurencii sa obidvom podarilo uspieť a získať výborné umiestnenia. V druhej kategórii – umelecký prednes prózy - získal náš žiak Damián Janík (prima) 1. miesto. Za umelecký prednes poézie v tretej kategórii udelili 3. miesto žiačke Tatiane Pánikovej (tercia). Výhercom srdečne blahoželáme a  Damiánovi Janíkovi prajeme v krajskom kole veľa úspechov.

• Prezentiáda 2022

• 26. 3. 2022
          • Najväčšia česko-slovenská súťaž v prezentovaní

Gratulujeme našim žiakom, ktorí sa prebojovali do Krajského kola Prezentiády 2022. Naši študenti porovnajú svoje schopnosti v najväčšej česko-slovenskej súťaži v prezentačných zručnostiach už o pár dní – 4. apríla 2022 v Banskej Bystrici. Držíme im prsty. Témy tohtoročnej súťaže sú: Ako by som učil a 11. prikázanie.

Ak naši žiaci postúpia , čaká ich Grandfinále v Prahe – majstrovstvá škôl v prezenčných schopnostiach.

Študenti, ktorí postúpili:

1. tím Kľúč k poznaniu:       T. Kubicová 3. C, M. Saganová septima
            2. tím Dievky z Oravienky:  V. Dudová B, P. Daňová 2. B, E. Pallová 2. B
            3. tím VJehoVisti:                 M. Gerát 2. A, J. Lonek 2. A, M. Kuboš 2. A
        • Ako neodpadnúť z odpadov

• 6. 3. 2022
          • Čo robiť, aby sme neodpadli z odpadov?

Začnime od seba, každá kvapka (alebo igelitka?) v mori sa počíta. Uprednostňujme bezobalový nákup potravín či drogérie. Používajme nákupné tašky z textilu, viackrát použiteľné obaly na zeleninu, ovocie a pečivo. A to ,že sa to dá aj v našom meste, sme si vyskúšali aj my, žiaci triedy prima. Vybrali sme sa na "exkurziu "do milého obchodíka Natureli v blízkosti našej školy. Potraviny alebo drogériu si môžete nabrať do opäť použiteľných obalov. Krásny voňavý obchodík s bioproduktmi nás potešil.

A prečo by sme mali aj my uvažovať nielen nad tým, čo kupujeme, ale aj v čom je tovar zabalený? Možno práve nasledujúce informácie vás povzbudia:

• Jedna osoba raz použije a potom vyhodí v priemere 500 nákupných tašiek ročne.
            • Odpadky v Tichom oceáne vytvorili ostrov,ktorý je 14 krát väčší ako Slovensko.
            • Pre používanie igelitových tašiek každoročne zahynie asi 100 000 morských cicavcov.
            • Celosvetová spotreba je 500 mld.igelitových tašiek ročne.