• Predmet Informatika

• CHARAKTERISTIKA PREDMETU

Poslaním výučby informatiky je viesť žiakov k pochopeniu základných pojmov, postupov a techník používaných pri práci s údajmi a toku informácií v počítačových systémoch. Buduje tak informatickú kultúru, t. j. vychováva k efektívnemu využívaniu prostriedkov informačnej civilizácie s rešpektovaním právnych a etických zásad používania informačných technológií a produktov. Toto poslanie je potrebné dosiahnuť spoločným pôsobením predmetu informatika a aplikovaním informačných technológií vo výučbe iných predmetov, medzipredmetových projektov, celoškolských programov a pri riadení školy. Systematické základné vzdelanie v oblasti informatiky a využitia jej nástrojov zabezpečí rovnakú príležitosť pre produktívny a plnohodnotný život občanov v informačnej a znalostnej spoločnosti, ktorú budujeme.

CIELE PREDMETU

Žiaci :
          • pracujú v prostredí bežných aplikačných programov, efektívne vyhľadávajú informácie uložené na pamäťových médiách, alebo na sieti,
          • komunikujú cez sieť,
          • rozvíjajú svoje schopnosti kooperácie a komunikácie,
          • nadobúdajú schopnosti potrebné pre výskumnú prácu,
          • rozvíjajú svoju osobnosť, tvorivosť, logické myslenie, zodpovednosť, sebakritickosť a snažia sa o sebavzdelávanie,
          • rešpektujú intelektuálne vlastníctvo a autorstvo informatických produktov, systémov i aplikácií.

VYUČOVANIE

Inovatívny vzdelávací program informatiky je rozdelený na päť tematických okruhov:

• Reprezentácie a nástroje
          • Komunikácia a spolupráca
          • Algoritmické riešenie problémov
          • Softvér a hardvér
          • Informačná spoločnosť

V 3. ročníku 4RG a 7. ročníku 8RG si žiaci môžu zvoliť povinný predmet z informatiky:
          Seminár z informatiky
          Informatika v prírodných vedách a v matematike

Vo 4. ročníku 4RG a 8. ročníku 8RG si žiaci môžu zvoliť povinné predmety z informatiky:
          Seminár z informatiky
          Informatika pre maturantov
          Internet vecí

Naši žiaci sa zapájajú do súťaží: iBobor, IT FitnesTest, Imaginelogo Cup, IQ olympiáda, Zenit v programovaní, Korešpondenčný seminár v programovaní, Olympiáda v informatike

Výkonový a obsahový štandard je uvedený v Štátnom vzdelávacom programe a Školskom vzdelávacom programe, kde je rozdelený na

• 8 - ročné gymnázium s rozšíreným vyučovaním informatiky,
          • 4 - ročné gymnázium s rozšíreným vyučovaním informatiky,
          • 4 - ročné gymnázium s rozšíreným vyučovaním prírodovedných predmetov
          • 5 - ročné gymnázium  - bilingválne štúdium

Žiaci získavajú základné zručnosti v používaní grafických, textových editorov a tabuľkových kalkulátorov, tvorbe prezentácií, oboznámia sa s používaním dostupného softvéru. Samozrejmosťou je používanie elektronickej pošty, používanie internetu, tvorba webových stránok. Programovanie sa učí v triedach s rozšíreným vyučovaním informatikyv programovacom jazyku Python. Žiaci 1. až 4. ročníka 8 - ročného gymnázia sa učia programovať v prostredí Imagine. Od šk. roku 2021/22 prechádzame na výučbu v prostredí SCRATCH.