• Systém štúdia

• Bilingválne gymnázium s vyučovacím jazykom španielskym má sídlo v Trstenej a je neodmysliteľnou súčasťou Gymnázia Martina Hattalu od roku 1998.

Koncepcia bilingválneho štúdia vyplýva z potreby odbornej komunikácie v cudzom jazyku, ktorá je dnes nevyhnutná pre úspešné zvládnutie každého intelektuálne orientovaného povolania. V praxi to znamená, že sa študenti neučia jazyk iba na zvládnutie bežných hovorových situácií, ale sú schopní komunikovať v cudzom jazyku aj na vysoko odbornej úrovni.

Základné informácie o type štúdia:

• päťročné štúdium
        • vyučovacie jazyky: slovenský jazyk a španielsky jazyk
        • zamerané na prírodné vedy: matematika, fyzika, chémia a biológia
        • štúdium pre žiakov 8. alebo 9. ročníka základných škôl
        • vzdelávanie zabezpečujú plne kvalifikovaní španielski ako aj slovenskí učitelia rešpektujúc medzinárodné dohody aj Štátny vzdelávací program
        • prijímacie skúšky (v marci):
          • matematika
          • slovenský jazyk a literatúra
          • všeobecný prehľad o reáliách Španielska
        • ukončenie štúdia:
          • maturitná skúška
          • certifikát z Ministerstva školstva španielskeho kráľovstva
          • odborná alebo aj základná štátnica z jazykovej školy
        • maturitná skúška:
          • slovenský jazyk a literatúra (už v štvrtom ročníku EČ, PFIČ MS v marcia IČ MS v júni)
          • španielsky jazyk a literatúra (písomná aj ústna časť v španielčine)
          • voliteľný predmet z prírodných vied (v španielčine)
          • voliteľný predmet
        • dosiahnutá úroveň zo španielskeho jazyka: C1
        • maturitné vysvedčenie slovenské a aj španielske od Ministerstva školstva Španielskeho kráľovstva (totožné s maturitným vysvedčením, ktoré dostávajú absolventi stredných škôl v Španielsku)
        • získané vzdelanie umožňuje absolventom pokračovať v štúdiu na ktorejkoľvek vysokej škole na Slovensku, v Španielsku alebo inej európskej krajine

Priebeh štúdia:

• PRVÝ ROČNÍK je zameraný hlavne na jazykovú prípravu – študent absolvuje 20 hodín španielskeho jazyka týždenne so španielskymi lektormi a slovenskými učiteľmi. Po ukončení prvého ročníka sú študenti spravidla schopní plynulo komunikovať v španielčine. Okrem toho si už v prvom ročníku osvoja základnú terminológiu z prírodovedných odborov , vďaka čomu sú pripravení na skutočné dvojjazyčné štúdium.
        • V DRUHOM až PIATOM ROČNÍKU absolvujú naši študenti vzdelávanie v súlade s učebným plánom pre bilingválne gymnáziá. Prírodovedné predmety – matematika, fyzika, biológia, chémia – sa vyučujú v španielskom ako aj slovenskom jazyku s dôrazom na španielsku časť predmetu.
        • Od druhého ročníka sa študenti učia anglický jazyk 3 hodiny týždenne s cieľom získať jazykovú úroveň B1 / B2 Spoločného európskeho rámca pre jazyky.
        • štvrtompiatom ročníku majú žiaci v ponuke štúdia voliteľné predmety. V štvrtom ročníku sú štyri a v piatom ročníku je až desať hodín týždenne. Výberom voliteľných predmetov v 4. a  5. ročníku sa profilujú podľa svojho záujmu a zamerania na ďalšie štúdium.
        • V ŠTVRTOM ROČNÍKU študenti vykonajú externú aj internú časť maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry.
        • V PIATOM ROČNÍKU majú študenti až na malé výnimky iba predmety, kde sa pripravujú na maturitu zo španielskeho jazyka, literatúry a kultúry, vďaka čomu sa môžu zamerať na prípravu na maturitné skúšky z voliteľných predmetov a na prípravu na príjmacie pohovory na vysoké školy .

Vyučovací proces dopĺňajú rozličné školské i mimoškolské aktivity: španielske divadlo, výmenné pobyty v Španielsku (v súčasnej dobe cestujeme na juh Španielska, do Málagy), súťaže a olympiády v španielskom i slovenskom jazyku, dni španielskej kultúry a pod.

Absolvent Bilingválneho gymnázia Martina Hattalu v Trstenej nadobúda kľúčové kompetencie k celoživotnému vzdelávaniu, dosahuje vysokú úroveň komunikačných a prezentačných schopností v obidvoch jazykoch, je komunikatívny, samostatný a flexibilný, je úspešný na prijímacích pohovoroch na vysokoškolské štúdium akéhokoľvek zamerania – od techniky, cez medicínu, právo, umelecké školy až po štúdium španielčiny nielen na Slovensku, ale aj v Španielsku.

Bližšie informácie o fungovaní a aktivitách bilingválneho gymnázia nájdete v Almanachu vydanom pri príležitosti 20. výročia založenia Bilingválneho gymnázia s vyučovací jazykom španielskym na stránke: