• Pripomienka začiatku transportov židovského obyvateľstva

• 30. 3. 2023
          • Dňa 24.3.2023 si študent GMH ( II.C) pripomenuli začiatok deportácií židovského obyvateľstva, ktoré sa začali 25.3.1942. Ich obeťami sa stalo prvých 999 žien, medzi ktorými sa nachádzalo aj 17 dievčat a žien z mesta Trstená. Deportované ženy smerovali do vyhladzovacích táborov, kde aj zahynuli. Táto, štátom riadená, akcia pripravila o život celkovo až 73 000 občanov SR. Žiaci sa zhromaždili pred budovou synagógy v Trstenej a dozvedeli sa informácie o budove samotnej aj židovskej komunite, ktorá bola kompletne vyhladená. Za odborné informácie ďakujeme p. Mojmírovi Krajčimu aj p. Marekovi Ďurčovi. Na záver bola na priečelí synagógy umiestnená kytica kvetov, venovaná pamiatke zavraždeným obyvateľom mesta Trstená.

• Silná ruka 2023

• 30. 3. 2023
          • Dňa 24.3. sa uskutočnili v Dolnom Kubíne Majstrovstvá Slovenska v pretláčaní rukou stredných škôl .

Pekný úspech dosiahol Benjamín Vakula z 1.D triedy, ktorý obsadil 2.miesto v kategórii do 80 kg.

Gratulujeme a prajeme ešte veľa podobných úspechov.

• ...za knihami a umením

• 21. 3. 2023
          • Dňa 15.2 sa triedy 4.A a oktáva vydali na bádanie za knihami a umením. Začiatkom dňa sme navštívili Oravské múzeum a Čaplovičovu knižnicu v Dolnom Kubíne, kde sme sa o spisovateľovi P.O.Hviezdoslavovi dozvedeli mnoho zaujímavých informácií.

V knižnici sme mali možnosť vidieť knihu s rozmermi len 5x3cm a na vlastné oči sme videli ručne maľovanú tlač. Obsahuje jedinečné originálne kusy kníh a sezónne ju navštevuje veľké množstvo zahraničných milovníkov histórie a literatúry. Za vznikom knižnice stojí V.Čaplovič, ktorý tento fond zostavil celkom sám a zbieranie kníh bola jeho celoživotná vášeň.

V Dolnom Kubíne sme neobišli ani Hviezdoslavov pamätník a rovno odtiaľ sme navštívili Banskú Bystricu, kde nám sprievodca predstavil Štátnu vedeckú knižnicu.

Posledným bodom nášho exkurzívneho dňa bolo predstavenie vo Zvolenskom divadle s názvom Posledná večera. Bol to krásne a edukačne strávený deň a za jeho organizáciu vďačíme pani profesorke Kučkovej.

• COSMOS DISCOVERY

• 20. 3. 2023
          • Dňa 21.2.2023 sa žiaci našej školy zúčastnili výstavy COSMOS DISCOVERY v INCHEBE EXPO BRATISLAVA.

Výstava vás prevedie históriou pilotovaných letov do vesmíru od ich začiatkov až po súčasné a plánované misie.Táto jedinečná výstava vznikla v spolupráci s NASA. Výstava obsahuje stovky originálnych artefaktov z USA a Ruska, ktoré boli vo vesmíre, jedinečnú zbierku skafandrov a skutočné modely vesmírnych lodí, raketoplánov či rakiet. Po výstave si žiaci ešte užili prechádzku po Bratislave.

• Štúdium v Španielsku

• 14. 3. 2023
          • V piatok dňa 10. 3. 2023 sa na našej škole uskutočnilo stretnutie s Dávidom Tomečkom. Je to hlavný
            koordinátor agentúry EEA, ktorá sprostredkuje študijné a jazykové pobyty v Španielsku.

Dozvedeli sme sa nové informácie o možnostiach ako študovať na strednej škole v Málage, vyskúšať si život
            v inej krajine, v nových hostiteľských rodinách, prípadne sa zapísať na dvojtýždenný jazykový kurz
            španielčiny tiež v Málage.

V prípade záujmu navštívte stránku www.eeapobyt.sk

• KRAJSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V NEMECKOM JAZYKU

• 8. 3. 2023
          • Tento rok sa naši žiaci prebojovali z okresného kola do krajského kola olympiády v nemeckom jazyku v rekordnom počte. A tak malo naše gymnázium v krajskom kole, ktoré sa konalo na Súkromnej Spojenej škole EDUCO, Slanická osada, Námestovo, až 5 reprezentantov.

Všetci žiaci boli opäť úspešní a postúpili na ústnu časť, v ktorej sa podarilo Vanese Parižovej zvíťaziť v kategórii 1B, a tak nás bude reprezentovať na celoslovenskom kole, preto jej veľmi držme palce.

Ďakujeme všetkým zúčastnením žiakom, že prejavili záujem o nemecký jazyk, tiež za preukázané vedomosti a hlavne sa vzornú reprezentáciu nášho gymnázia.

PK NEJ