• História bilingválneho gymnázia

      • V školskom roku 1998/1999 sa na pôde Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej začala písať história Bilingválneho gymnázia s vyučovacím jazykom španielskym. Práve v tomto školskom roku sme otvorili 1. ročník bilingválneho gymnázia s vyučovacím jazykom španielskym (po Bratislave ako druhí na Slovensku).

        V tej dobe sme boli školou, ktorá ako jedna z mála stredných škôl na Slovensku dlhé roky, zásluhou PhDr. Jána Gregora vyučovala španielsky jazyk (už od začiatku 70-tych rokov minulého storočia) . Záujem o štúdium španielskeho jazyka bol v tej dobe veľmi veľký. Okrem iného sme niekoľko rokov realizovali výmenné pobyty vo Vilalonge, prístavnom mestečku Sanxenxo v Galícii.  Absolventi nášho gymnázia úspešne prezentovali získané jazykové zručnosti na vysokých školách.

        Tieto a určite aj mnohé iné okolnosti a vplyvy podnietili kroky, ktoré viedli k tomu, že nás začiatkom roka 1997 Ministerstvo školstva oslovilo s ponukou otvoriť bilingválne slovensko-španielske gymnázium.

        Každoročne sme otvorili jeden ročník bilingválneho gymnázia a z toho dôvodu bolo potrebné zabezpečiť priestory pre výučbu, ktorá sa dovtedy realizovala na viacerých miestach v meste Trstená. Nakoniec sa na treťom poschodí novej budovy gymnázia postupne rodili priestory bilingválneho gymnázia, ktoré sú v súčasnosti už plne obsadené a bohato využívané hlavne na tento typ štúdia. Postupne sa taktiež vďaka podpore Španielskeho veľvyslanectva v Bratislave a vedenia školy začala budovať knižnica španielskeho jazyka, ktorej repertoár sa každoročne obohacuje o nové a zaujímavé knižné, časopisecké či filmové tituly.

        Postupne sa vytvárala potreba španielskych lektorov na samotnú výučbu. V začiatkoch to bol jeden lektor, následne, o pár rokov neskôr v škole pôsobili súčasne až štyria zahraničný lektori. V súčasnosti v španielskej sekcii zabezpečujú výučbu traja lektori, jeden výučbu španielskeho jazyka a literatúry, druhý vyučuje fyziku a matematiku v španielčine a tretí sa venuje výučbe chémie a biológie takisto v španielskom jazyku.

        Veselšie bolo na škole, keď prišiel ďalší lektor José, ktorý učil všetky prírodovedné predmety. Skladali sme pred ním pomyselný klobúk, lebo učiť matematiku, fyziku, chémiu i biológiu čo bolo skutočne náročné. Ale aj tu sa našlo riešenie a José si zvykol nielen na slovenské halušky, ale aj na našu školu a jej žiakov.

        Tak sme kedysi začínali, s úspechmi, aj s problémami a dnes sa môže bilingválna sekcia pochváliť úspešnými absolventmi, ktorí vydržali, zvládli a ukončili náročné štúdium na bilingválnom gymnáziu.

        Veríme, že škola bude ešte dlho písať históriu Bilingválneho gymnázia s vyučovacím jazykom španielskym v Trstenej.