• Navigácia

• Andy Warhol v Dolnom Kubíne

• 20.10.2017 16:24
        • Kubínska výstava s názvom Známy i neznámy Andy Warhol - Človek odnikadiaľ sa zaradila k najlepším výstavám, ktorých som mala možnosť zúčastniť sa.
        • Veľa na tom zavážil fakt, že Andy sa venoval umeleckému smeru - pop art, ktorého tvorba je aktuálna dodnes, a preto nás mladých veľmi priťahuje. Veľmi ma zaujala technika sieťotlače, ktorú s obľubou používal a vďaka ktorej vedel urobiť viacero rovnakých diel len v iných farebných prevedeniach. Tak vznikli farebne veľmi zaujímavé portréty známych osobností ako je Marilyn Monroe či hokejista Wayne Gretzky.

Veľmi zaujímavou súčasťou výstavy bola „Andyho factory“, ktorá obsahovala množstvo autentických fotiek Billyho Namea z Andyho ateliéru. Práve Billy Name bol zodpovedný za postriebrenie stien, podlahy a celého ateliéru. Veľmi ma oslovilo, že
          tvorcovia výstavy sa s touto ideou pohrali a aj my sme mali možnosť sa poprechádzať po podlahe pokrytej striebornou fóliou.
          Výstava nám okrem nezabudnuteľného zážitku z diel ponúkla možnosť dozvedieť sa viac o súkromnom živote Andyho Warhola. Informáciu ohľadom jeho slovenských koreňov pozná asi každý Slovák, avšak to, že ako jedinému zo súrodencov mu rodičia boli schopní zaplatiť vysokú školu, kde patril medzi dobrých študentov, vie málokto. Mnohí nevedia, že sa o ňom povráva, že bol homosexuál a nepriznal to kvôli tomu, že pochádzal zo silno kresťanskej rodiny. Vďaka týmto a mnohým iným “pikoškám“ sme mohli lepšie pochopiť jeho pocity a tvorbu.

Prekvapilo ma, že Andy bol aj súčasťou televíznej tvorby, kde si zahral v jednej reklame, ktorá pravdupovediac bola pre mňa tá najvtipnejšia a zároveň najabsurdnejšia reklama na svete. Totižto niekoľko minút len sledujeme ako Andy konzumuje burger a potom sa minútu pripravuje na nasledovnú vetu: „„My name's Andy Warhol and I've just finished eating a hamburger.“

Výstava bola zaujímavá, plná nových informácii a určite Vám ju všetkým odporúčam.

Garajová