• Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

• Má rastlina svoj kompas? Overovanie metodiky BIO

• Skutočnosť, že klíčiace semienka ženú stonky vždy nahor a korene zásadne nadol, je taká triviálna, že sa nad ňou vôbec nezamýšľame. Ale ako rastliny vedia, ktorým smerom je hore a ktorým dolu?
        Aby sme to zistili, tak sme si pripravili pokus :
        1. Kadičku sme vyložili filtračným papierom a naliali do nej 200 ml vody.
        2. Kvetináč sme naplnili až po okraj vlhkou, preosiatou záhradnou pôdou a vysiali do nej 20 obiliek ovsa.
        3. Kvetináč sme pokryli drôtenou sieťkou a postavili na kadičku s vodou otvorom dolu.
        4. Skleneným zvonom sme kadičku s kvetináčom prikryli, takto pripravenú pokusnú súpravu postavili na teplé a svetlé miesto.
        5. Po 14 dňoch pokus ukončili a klíčne rastlinky z kvetináča vybrali.

Čo sme zistili?

Smer rastu stoniek a koreňov nie sú určované vzduchom a pôdou, ale geotropizmom rastlín. Hlavná stonka je negatívne geotropická, t.j. rastie zvisle nahor proti smeru zemskej príťažlivosti. Hlavný koreň je pozitívne geotropický, t.j. rastie zvisle dolu v smere zemskej príťažlivosti.

Zámer : Identifikovať vonkajšie znaky listov pozorovaním a porovnávaním ich tvaru a postavenia.

Pozorovaním listov z rôznych rastlín sme najskôr zistili, že sú monofaciálne a bifaciálne , ďalej sme sledovali listovú  žilnatinu a postavenie listov  na stonke a určili sme si pozorované rastliny . Pozorovanie  vnútornej stavby listu rôznych rastlín nám naše zistené rozdiely potvrdili.

Pracovné listy k téme