• 30. 9. 2024
          • Gymnázium Martina Hattalu sa každoročne zapája do osláv Európskeho dňa jazykov, ktorý pripadá na 26. septembra. Cieľom tohto dňa je poukázať na dôležitosť učenia jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania. Tento rok predmetová komisia anglického jazyka opäť pripravila pre študentov pestrý program.

Prvú vyučovaciu hodinu k nám zavítala zahraničná dobrovoľníčka Ieva, ktorá študentom prvého ročníka porozprávala o jej práci v OZ VIAC a predstavila svoju rodnú krajinu – Lotyšsko. Študenti mali možnosť naučiť sa niekoľko slov a fráz v jej rodnej reči, čo podľa ich slov nebolo vôbec jednoduché.

Naši tretiaci si počas dňa vyskúšali rolu učiteľov. Pre najmladších žiakov – Primu, Sekundu a Terciu si pripravili rozmanité úlohy a kvízy zamerané na európske jazyky. Za úspešné vyriešenie úloh dokonca rozdávali vlastnoručne napečené sladké pečivo.

Najrušnejšie bolo na 2. poschodí v novej budove, kde študenti hľadali po chodbách nápovedy a riešili rôzne jazykové a logické úlohy v anglickom jazyku. Mnohí preukázali naozaj vynikajúce vedomosti a až tri tímy získali zhodne po 31 bodov z 33.

Víťazné tímy sú:

Kvarta: Marianna Petrovičová, Simona Špavorová, Damián Janík a Jakub Dedinský
            II.D: Anna Nováková, Lea Dvorštiaková, Yeva Dzutseva a Ema Kabáčová
            IV.D: Natália Pažičanová, Marína Šuriňáková, Klára Kvaková a Veronika Gostíková

Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť a preukázanú zdravú súťaživosť a veríme, že ste si Deň jazykov užili.

PK ANJ

• Beseda s ilustrátorom

• 26. 9. 2024
          • Dňa 19.09.2024 sme sa my, žiaci triedy prima, zúčastnili besedy v Mestskej knižnici Trstená. Sprevádzal nás ňou pán Miroslav Knap, ktorý je ilustrátorom mnohých detských kníh. Najviac ma zaujali krásne kresby tohto veľmi šikovného pána a rozprávanie o tom, koľko ľudí a práce je na jednej knihe. Dozvedela som sa aj to, že knihy majú CHRBÁT, alebo malá kresbička pri kapitole je BODKA.

Potom nám pán Knap zadal úlohu: " Nakreslite nejakú ilustráciu vašej obľúbenej knihy." Pred sebou sme mali výkresy aj pastelky, tak sme sa do toho pustili. A čo sme nestihli v knižnici, dokončili sme v škole na výtvarnej výchove. Ilustrácie spolu s knihou sme si predstavili aj na hodine literatúry a urobili si z nich peknú výstavku.

Beseda sa mi veľmi páčila a dúfam, že takú besedu budeme mať aj nabudúce.

Simonka Maninová a Miriam Blahová (prima)

• Mesto Ťa potrebuje

• 16. 9. 2024
          • Ani nepriaznivé počasie neodradilo 29 študentov z 2.A triedy, aby sa zúčastnili dobrovoľníckej akcie "Mesto Ťa potrebuje". Plní energie sa rozdelili do štyroch skupín a vyrazili pomôcť tam, kde to bolo najviac potrebné. Chlapci, ktorí sa zapojili do činností v Oravskom centre mládeže v Ústi, pomáhali nielen s prípravou občerstvenia, ale mali na starosti aj prípravu postelí pre ubytovaných.

Ďalšia skupinka pracovala v kostolíku sv. Juraja, kde sa starala o upratovanie a údržbu interiéru. Medzitým dievčatá usilovne umývali okná v kláštore, pričom dve ďalšie spolužiačky priložili ruku k dielu v mestskej knižnici. Ďalšia skupina bola vyslaná do charity, kde pomáhala s rôznymi prácami, aby uľahčila každodenné fungovanie.

Celá akcia bola nielen príležitosťou pomôcť, ale aj možnosťou stráviť deň mimo školských lavíc, získať nové skúsenosti a odniesť si pocit z dobre vykonanej práce.

Ďakujeme všetkým.
            Mgr. Michaela Podbieľančíková, Mgr. Valéria Kubasová