Do galérie Oravská galéria 2017 boli pridané fotografie.
Do galérie Oravská galéria 2017 boli pridané fotografie.
Dnes 9.novembra 2017 sme na našej škole privítali dvoch mladých španielskych dobrovoľníkov, ktorí sú na Orave v rámci programu dobrovoľníkov v Európe, ktoré podporuje Európska únia.
Podujatie sme zoorganizovali po dohode s Ondrejom Mäsiarom, vedúcim skupiny MladíinfoDolný Kubín, ktorá zastrešuje programy dobrovoľníkov- mladých ľudí, ktorí chcú reprezentovať svoju krajinu a ukázať svoje schopnosti v rôznych krajinách Európy. Besedy sa zúčastnili študenti 3. a 4.ročníka našej slovensko-španielskej sekcie.
Na začiatku tohoto stretnutia sa prítomní žiaci mohli dozvedieť o projektoch pre študentov ako je Erazmus+, o podmienkach, ktoré treba splniť, o spôsobe, ako sa dostať do programu či získať nejaký grant. Potom nasledoval program španielskych dobrovoľníkov. Španielski hostia si pripravili zaujímavú prezentáciu o krajine, z ktorej pochádzajú. A nasledovali otázky....
Naši žiaci plynule konverzovali v španielčine a dávali otázky rôzneho typu- od všeobecného charakteru až po osobné. Toto stretnutie bolo poučné i zábavné a určite sa radi stretneme znova. Jorge a Mária zanechali výborný dojem a ich prezentáciou nám priblížili dnešné Śpanielsko.
V dňoch 2. - 3.11.2017 sa na našej škole opäť uskutočnil ´English week´, ktorý viedol lektor Ray Sikorski. Kurz bol určený pre žiakov PRIMY. ´Anglický týždeň´ splnil očakávania žiakov, ktorí si pomocou hier, divadla precvičili svoje komunikačné zručnosti a naučili sa niečo nové.
Dňa 25. októbra 2017 sa v podkroví starej budovy Gymnázia Martina Hattalu uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka. Výsledky olympiády:
Kategória A
1. miesto Ema HROBÁROVÁ (3.A)
2. miesto Petra BAŇÁKOVÁ (Septima)
3. miesto Andrea PIŠÚTOVÁ (Septima)
Kategória B
1. miesto Mária Erika KRISTOFČÁKOVÁ (Sexta)
2. miesto Žaneta ŠTEVAŇÁKOVÁ (2.A)
3. miesto Lucia ŠÚTTOVÁ (2.A)
Kategória C
1. miesto Vojtech BABINSKÝ (Kvarta)
2. miesto Veronika VROBELOVÁ (Tercia)
3. miesto Diana PARIŽOVÁ (Kvarta)
Víťazom srdečne blahoželáme a želáme veľa šťastia na krajskom kole
PK slovenského jazyka
V predposledný októbrový týždeň žiaci tretích ročníkov, septimy a 4D absolvovali povinný kurz na ochranu zdravia. O tom, čo bolo jeho náplňou a ako to zvládli je aj zopár príspevkov priamych účastníkov tohto kurzu.
---------------------------
Prvý deň KOŽaZ-u sme išli do Kvačianskej doliny, ktorá sa nám v jesennom počasí veľmi páčila. Naspäť sme sa vrátili Prosieckou dolinou, čo bolo malé dobrodužstvo, pretože sme zdolali pár rebríkov, ale aj úseky, pri ktorých sme sa museli držať reťazí, kde sme sa učili robiť s buzolou, časť, kde sme si skúšali strieľať z pušky a nakoniec 2 časti, kde nám ukázali prvú pomoc či stabilizovanú polohu.
V posledný deň sme išli do Juráňovej doliny, ktorá je cez jeseň veľmi krásna. Na konci sme prešli ešte náučným chodníkom a opustili sme Oravice .
Martina Vavreková
---------------------------
Druhý deň KOŽAZ-u sme absolvovali v telocvični v škole. Rozdelili sme sa do štyroch skupín a postupne sme absolvovali stanovištia. Najprv bola prednáška o prvej pomoci. Všetci sme si vyskúšali na figuríne resuscitovanie, na spolužiakovi stabilizovanú polohu a čo sa mne osobne páčilo najviac, bola možnosť skúsiť si masáž srdca aj na figuríne malého bábätka.
Druhým stanovišťom bola topografia. Dozvedeli sme sa veľa o orientácii v teréne, ako si poradiť ak by sme sa náhodou stratili v neznámom prostredí, ako čítať mapu alebo ako narábať s buzolou. Tretie stanovište bol rozhovor so záchranárom. Bolo super sa porozprávať s osobou, ktorá zachraňuje denno-denne životy druhých. Nemal problém nám odpovedať na všetky naše otázky, taktiež nám ukázal ako postupovať pri rôznych rizikových situáciách.
Štvrté stanovište bola streľba zo vzduchovky. Toto bol pre mňa skvelý zážitok, pretože som zo zbrane strieľala prvýkrát a som veľmi rada, že som sa to naučila. Celý deň bol perfektný, užili sme si ho a je veľká škoda, že takýchto dní nemáme v škole viac. Nie preto, že nemusíme sedieť v triede, ale preto že sa dozvieme a naučíme veľa dôležitých a zaujímavých vecí.
Barbora Kuráňová 3.B
---------------------------
Kurz KOŽaZ, ktorého sme sa zúčastnili v treťom ročníku, sa mi veľmi páčil. Okrem toho, že sme si vyšli do krásnej jesennej prírody v Kvačanskej, Prosieckej a Juráňovej doline, sme načerpali veľa novej energie do ďalších školských dní. Naučili sme sa v praxi využívať naše orientačne schopnosti a prekonať strach z výšok či z lozenia po skalách.
Na druhý deň tohto projektu sme sa dozvedeli veľa o prvej pomoci, našom tele, orientácií podľa mapy a buzoly a dokonca sme si aj zastrieľali zo vzduchovky. Čo sa týka prvej pomoci, naučili sme sa poskytnúť dýchanie "z úst do úst" dospelému človekovi aj novorodencovi. Okrem toho nám bolo vysvetlené ako postupovať, ak by sa novorodenec dusil. Otázky v prípade núdzového stavu, kedy je potrebné pohotovo reagovať, nám ochotne zodpovedal pán záchranár zo záchrannej služby v Trstenej.
Ďalšia užitočná vec, ktorú by mal po tomto kurze každý ovládať, je stabilizovaná poloha, ktorú sme si všetci vyskúšali.
Na stanovisku s orientáciou nám vyučujúci vysvetlili ako postupovať, ak sme sa stratili a nemáme pri sebe nijakú pomôcku pre orientáciu. Celý tento projekt by som zhodnotila ako vydarený, náučný, záživný a plný praktických znalostí.
Nina Chovančáková 3.C
Vo fotogalérii je pripravených aj zopár fotiek z tejto akcie
Spoznávame krásy Slovenska
Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku, ktorú sme so žiakmi 1.C a Kvarty dňa 18.10. 2017 navštívili.
Kým sme ju celú prešli, museli sme zdolať prevýšenie 125m a vyšliapať 860 schodov.
Nahliadli sme do nádherného podzemného sveta jaskyne, ktorá nás uchvátila. Naučili sme sa veľa o histórii jaskyne, jej objaviteľoch a popri vzdelávaní sme obdivovali stalaktity, stalagmity, stalagnáty a iné unikátnenádherné úkazy ako napríklad Hladovápriepasť, Peklo, Biela sieň a mnoho ďalších. Zaujímavá bola najmä zastávka v Hudobnej sieni,ktorá dostala svoje pomenovanie podľa zvuku kvapiek do padajúcich na hladinu vody v jazierku. Z exkurzie sme si odniesli veľa zážitkov a nových vedomostí.
Eva Šinálová
23. októbra 2017 sme sa opäť zapojili do súťaže O najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. My slovenčinárky sme si pripravili pre žiakov prímy, sekundy, tercie a kvarty rozličné aktivity, ktorými mali získať informácie o významnej osobnosti našich novodobých dejín – Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Žiaci sa dozvedeli o jeho detstve, štúdiu, cestovateľských aktivitách, astronomickom výskume a diplomatickej činnosti. Získané informácie spracovali vo forme plagátov a dramatizácií. Výsledky ich dopoludňajšieho snaženia si môžete pozrieť vo vestibule školy a vo fotogalérii .
Na záver sme vyhlásili víťaznú triedu, stala sa ňou príma. Boli originálni, tvoriví a disciplinovane plnili príkazy vyučujúcich. Výhercom gratulujeme.
Zopár fotografií zo školy
V uliciach mesta a prijatie u primátorky
V piatok 29.9.2017 sa zúčastnilo 50 žiakov z kvinty, prvých a druhých ročníkov spoločne s profesormi našej školy GMH na prírodovednej exkurzií v Budapešti. Presnejšie do zoologickej záhrady a tropikária.
Po dobu celého dňa sa dali pozorovať zaujímavosti a pamiatky prekrásneho mesta Budapešť. Spozorovať sme mohli najmä Budapeštianske kúpele, zámok Vajdahunyad ,Cirkus ktorý je priamo vedľa Budapeštianskej ZOO a neskôr aj parlament. Hlavne na námestí Hrdinov, po ktorom sme aj prechádzali sa dala vnímať úžasná atmosféra Budapešti.
Zoologická záhrada ,v srdci Maďarska, s pôvabným secesným vchodom so všetkými zvieratami a aj Japonskou záhradou pôsobila veľmi relaxačne a upokojujúco.
Následné kroky smerovali do tropikária. Tropikárium sa nachádza v nákupnom centre Campone. V tropikáriu bolo najzaujímavejšie morské a žraločie akvárium. Pre odvážnejších tu bolo aj kontaktné akvárium s rajami, ktorých sa mohli dotknúť.
A nakoniec k výbornému dňu prialo aj úžasné počasie.
Text a zopár fotografií zozbierala Terezka Kanderková ;o)
Powered by aSc EduPage