• Súťaž Náboj Junior 2017

• 6. 12. 2017
          • Dňa 24.11. 2017 (piatok) sa na našej škole uskutočnila matematicko-fyzikálna súťaž Náboj Junior. Celkovo sa tejto súťaže zúčastnilo 11 štvorčlenných tímov z okolitých obcí a škôl.

Víťazom súťaže sa stal tím z Gymnázia v Tvrdošíne. Ďalej sa na druhom mieste umiestnil tím zo základnej školy s materskou školou vo Vitanovej a na treťom mieste, tím z našej školy teda Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej.

S ohľadom na celoslovenské umiestnenie sa všetky tímy súťažiace na našej škole umiestnili veľmi dobre, a to v prvej polovici celkového poradia. Gratulujeme víťazom a aj ostatným tímom k úspešnému riešeniu úloh a týmto spôsobom ďakujeme organizátorom a pomocníkom, ktorí pomohli zorganizovať túto súťaž.

Erik Janckulík, Adriána Surovčíková, III.B

• OLYMPIÁDA ZO ŠPANIELSKEHO JAZYKA

• 5. 12. 2017
          • Dňa 5. decembra 2017 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo španielskeho jazyka. Olympiády sa
            zúčastnilo viac ako 30 žiakov, čo si veľmi ceníme a sme radi, že aj španielčina má svoje zastúpenie
            medzi žiakmi nášho gymnázia.

Súťažilo sa v štyroch kategóriách a do krajského kola postupujú víťazi prvých dvoch miest.

Kategória A

1.  miesto: Andrea HOLUBOVÁ (2.B)
            2.  miesto: Nikola KRNÁČOVÁ (2.B)

Kategória B

1. miesto: Adriana GVOROVÁ (3.E)
            2. miesto: Veronika KOLEJÁKOVÁ (3.B)
            3. miesto: Lukáš Medvecký (3.B)

Kategória C

1. miesto: Zuzana ČERNÁ (Septima)
            2. miesto: Miroslava GOČALOVÁ (Septima)
            3. miesto: Eva Mikulášiková (4.E)

Kategória D

1. miesto: Michal HOLUB (5.D)
            2. miesto: Mária REJDUGOVÁ (5.D)
            3. miesto: Klára Marcová (3.D)

Víťazom srdečne blahoželáme a držíme palce v krajskom kole, ktoré sa uskutoční vo februári.

PK španielskeho jazyka

• Noc bažantov alebo bažantský netradične

• 5. 12. 2017
          • Dňa 1. decembra 2017 sa uskutočnilo na našej škole netradičné prijímanie žiakov prímy do cechu študentov Gymnázia M. Hattalu.

Po športových súťažiach a dobrej večeri terciáni rozbehli svoj program, ktorý trval približne do polnoci. Prímani na piatich stanovištiach plnili zaujímavé, strašidelné, psychicky náročné a veľmi a veľmi vyčerpávajúce úlohy.

Zažili kopec zábavy, strachu, smiechu a všetkého čo k tomu patrí. Vyvrcholením programu bolo zloženie prísahy, sladká odmena a u každého iné spomienky. Polnočné kino malo študentov gymnázia nadobro unaviť, ale nestalo sa. Zábava pokračovala až do skorých ranných hodín. Ranné lúčenie bolo vyslobodením aj pre dozor, aj pre zúčastnených.

Vzhľadom k tomu, že akcia úspešne dopadla, až na jednu metlu a stratený mop, chceli by sme vyjadriť naše poďakovanie vedeniu školy, triednemu prímy p. prof Žofajovi, tvorivým terciánom i odvážnym prímanom.

p.Paliderová

• Olympiáda ľudských práv

• 4. 12. 2017
          • V pondelok 4.decembra 2017 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády ľudských práv, ktorého sa zúčastnilo šesť účastníkov, štyri študentky a dvaja študenti.

Súťaž prebiehala v dvoch kolách. V prvej časti napísali účastníci písomný vedomostný test, v druhej – ústnej časti, riešili po príprave tézy a prípadové štúdie s ľudskoprávnou problematikou. Diskutovali s porotou o viacerých témach – práva menšín, imigranti, utečenecká kríza, tradičná rodina verzus manželstvá ľudí rovnakého pohlavia a pod.

O víťazovi školského kola rozhodovala komisia v zložení Mgr. Robert Martauz a Mgr. Boris Matušek. Možnosť určiť poradie podľa vlastného názoru dostali aj všetci účastníci školského kola a je potešiteľné, že na víťazovi sme sa všetci zhodli.

Víťaz školského kola postupuje na krajské kolo, ktoré sa bude konať 8. Februára 2018 v Žiline. Tomášovi Ťapákovi budeme držať palce, aby sa mu opäť podarilo postúpiť na celoslovenské kolo Olympiády ľudských práv.

Výsledky:

1. miesto: Tomáš Ťapák  (4.E)

2. miesto: Martina Vavreková  (Septima)

3. miesto: Barbora Tyrolová (3.C)