• Erasmus - mobilita v Grécku

• 7. 7. 2022
          • V dňoch 14.-21. júna 2022 sme sa my, päť žiačok GMH spolu s našimi pani učiteľkami J.Zbojovou a M. Števuliakovou zúčastnili programu Erasmus + s názvom Students against extinction ( v preklade Študenti proti vyhynutiu) v slnečnom Grécku. Po odlete z Krakowa sme pristálí v upršanom meste Thessaloniki. Následne po hodinovej preprave autobusom, nás čakalo hrejivé slnečné objatie v prímorskom mestečku Nikiti, ktoré sa na týždeň stalo našim druhým domovom. V stredu, ktorá bola prvým dňom v škole Agios Nikolaos, sme mali možnosť odprezentovať včelárstvo na Slovensku pred ostatnými členmi projektu a to Českom, Lotyšskom, Španielskom, Tureckom a hosťujúcim Gréckom. Po tejto milej skúsenosti a prehliadke školy sme sa zúčastnili výroby medového krému, ktorý sme si na konci výmeny odniesli ako pamiatku domov. Zvyšok dňa sme strávili oddychom pri mori. Štvrtok bol deň plný fotenia a spoznávania krás Grécka. Po návšteve medovej továrne v časti zvanej Sithonia, sme absolvovali vyhliadkovú jazdu, prerušovanú zastávkami na fotenie a obdivovanie pláží, po druhej ‚nohe‘ oblasti Chalkidiki. Nemožno nespomenúť aj nádhernú dedinku, v ktorej sme absolvovali večeru a krátky oddych pri mori, s názvom Sarti . V tento deň sa začali aj krásne kamarátstva medzi jednotlivými krajinami, ktoré nám pretrvávajú dodnes. Piatok bol deň plný zábavy a jedenia, pretože sa jednotliví členovia projektu odprezentovali jedlami typickými pre ich rodnú zem. Nechýbal nám však ani pohyb, absolvovali sme totiž prechádzku mestečkom, kde sa škola nachádza. Týmto príjemným aktivitám však predchádzala práca žiakov spojená s vytváraním medzinárodného slovníka, ktorý zahŕňal preklad, no zároveň i výslovnosť jednotlivých slov z oblasti včelárstva do našich rodných jazykov. Sobota bola dňom histórie. Veď kto by nepoznal Aristotela? V meste Stagira sme navštívili zrúcaniny mesta, v ktorom sa narodil a chvíľu aj žil. Takzvaný Aristotelov park sa nám všetkým vryl do pamäti, najmä vďaka skvelému sprievodcovi, ktorý nás neustále zapájal do konverzácii a ohuroval nás rôznymi zaujímavosťami. Nasledovala aj návšteva starého zrúteného kláštora Zygos, ktorý je zároveň posledným kláštorom, do ktorého môžu vstúpiť ženy. V meste Ouranoupoli nás čakala večera, a potom návrat naspäť do Nikiti. Učitelia sa ešte zúčastnili spoločnej rozlúčkovej večere, ktorú si určite veľmi užili. Posledný deň, ktorý sme všetky tímy strávili spolu, bola nedeľa. Počas celodennej plavby okolo tretej ‚nohy‘ oblasti Chalkidiki, na ktorej sídlia pravoslávne mníšske kláštory, sme sa okrem nových informácií aj utužili v priateľstvách, ktoré za týchto pár dní vznikli. Po krátkej prestávke a obede v meste Ouranoupoli, sme pokračovali v plavbe späť do prístavu Ormos Panagias. Tu sa náš program skončil. Pondelok sme mali celý deň na oddych pri mori, kúpu suvenírov a posledné pozdravy s mestom Nikiti, keďže v utorok sme už cestovali späť domov. Táto výmena nám priniesla priateľstvá, zážitky a užitočné informácie, za ktoré sme veľmi vďační. Všetky sme si to užili a dúfame, že sa nám takáto príležitosť ešte niekedy naskytne.

Anetta, Emma, Klára, Veronika a Tímea

• Záchranná stanica Zázrivá

• 2. 7. 2022
          • Solidarita, obetavosť a zodpovednosť aj toto sú vlastnosti úspešných ľudí. Preto aj naša škola sa zapája do dobrovoľníckych akcii, pomoci druhým a ochrane okolia.  Nedávno kabinet biológie zorganizoval jednu z takýchto činností a zameral sa na ekológiu. Navštívili sme záchrannú stanicu v Zázrivej, ktorá sa stará o zranené alebo hendikepované zvieratá z nášho okolia a celého Slovenska. Je to najväčšia záchranná stanica v krajine. Zvieratá, ktoré sa tam dostanú, sú následne liečené, postupne sa rehabilitujú a záchranári ich aj zároveň pripravujú na vypúšťanie a vlastný návrat do prírody. Táto stanica takisto plní funkciu aj ekocentra, v ktorom návštevníci sa dozvedajú o ochrane prírody, ale aj záchrane živočíchov v nej. Majú možnosť taktiež spoznať aj obyvateľov stanice s ich zaujímavými menami, ako je teľa William, pštrosica Adelka, fretka Diego, či rôzne iné. Každé zviera v stanici má svoj príbeh a minulosť. Tak aj záchranári si to uvedomujú a rešpektujú ich. V skutočnosti je určená najmä pre vtáky, ktoré tvoria z nej viac ako jednu tretinu. Myšiare, sokoly, či majestátne orly obývajú toto miesto. Aj keď nie nastálo, stanica poskytla domov už stovkám z nich a od roku 2001, kedy bola spustená, sa jej podarilo vrátiť späť do prírody viac ako polovicu z prijatých živočíchov.      Nás, ako dobrovoľníkov GMH uvítal na stanici pán Macek, pre ktorého je záchrana zvierat jednou z jeho priorít. Keďže začalo pršať, využili sme čas a pozreli sme si dokument o funkcii stanice a ako dážď utíchol pustili sme sa do práce. Pomáhali sme s natieraním plotu a odpratávaní dreva pri ceste. Potom sme odložili rukavice a pán Macek nám predstavil zvyšok stanice a svoju manželku, ktorá taktiež pomáha s jej fungovaním. Manželia si veľmi vážia prírodu a aj okolie prispôsobujú, tak, aby bolo komfortné pre všetkých obyvateľov miesta, či už na jar, v lete, v jeseni alebo zime. Preto je na stanici v každom ročnom období veľa práce, tak aj preto sú vďačný za každú pomocnú ruku, ktorá ich príde navštíviť a podporí ich tomto diele. Táto akcia nás veľmi zaujala  a dúfame, že naša škola bude aj naďalej podporovať podobné podujatia.

Autor: Nina Obrtáčová